کد خبر : 73073تاریخ ثبت : 1396/1/21 09:21:24
فارس گزارش می‌دهد

چرخش بورس به یاری نمادهای سنگین بازار/ مقصریابی مسؤولان در بازار ارز

بازارهای مالی شهر اصفهان در سومین روز معاملاتی هفته با نوسانات مثبت روبرو شدند و داد و ستدها در جهت رشد قیمت‌ها در هر سه بخش بورس، ارز و سکه به ثبت رسید.

به گزارش گناوه24::

ه گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، بازارهای مالی شهر در سومین روز معاملاتی هفته با نوسانات مثبت روبرو شدند و داد و ستدها در جهت رشد قیمت‌ها در هر سه بخش بورس، ارز و سکه به ثبت رسید.

سکه تمام بهار آزادی در این روز به مرز قیمتی یک میلیون و 991 هزار تومان رسید و شاخص بورس نیز در پایان معاملات به کانال 96 هزار نفوذ کرد.

در این میان مهمترین اخباری که از گوشه و کنار بازارهای مالی شنیده شد و بر روند معاملاتی این بازارها تاثیر گذاشت به ترتیب به افزایش قیمت نفت، عوارض 220 هزار تومانی خروج از کشور، ورود بیش از 50 میلیارد دلار کالا در سال گذشته به  کشور، هدف‌گذاری افزایش سهم ترانزیت قطر از ایران، رکود زدن کاهش ارزش لیر ترکیه، کاهش ارزش روبل روسیه در برابر دلار به کمترین میزان دوسال گذشته، عدم شفافیت روابط بانکی ایران و روسیه، کاهش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی، افت اندک طلا در بازارهای جهانی، تقویت یورو به دلار در بازارهای بین الملل اختصاص داشت.

*چرخش بورس به یاری نمادهای سنگین بازار

بازار بورس بعد از تحمل ریزش های روز گذشته در این روز کاری بار دیگر با نوسانات مثبت همراه شد و رشد تقاضا در نمادهای سنگینی نظیر فولاد، فملی، کچاد و فارس به تقویت شاخص در این روز کمک کرد.

شاخص بورس در پایان این روز کاری 779 واحد تقویت شد و بر سکوی 97 هزار و 120 واحد تکیه زد. حضور سهامداران حقوقی در بخش تقاضا به ورود این نماگر به کانال 97 هزار کمک شایانی کرد.

حجم داد و ستدهای این روز کاری به بیش از یک میلیارد سهم و ورقه بهادار رسید و ارزش سهام معامله شده نیز 2 هزار و 136 میلیارد ریال برآورد شد. بیشترین داد و ستدهای این روز کاری در نمادهایی همچون وبصادر، خزا میا و فولاد به ثبت رسید و سه نماد فولاد، فارس و فخوز نیز به واسطه ثبت داد و ستدهای مثبت در این روز، موفق شدند بیشترین افزایش ارزش بازار را از آن خود کنند.

*صف خرید فولاد در قیمت 300 تومان

در گروه فلزات اساسی با ثبت نوسانات مثبت در قیمت‌های جهانی فلزات و استقبال سهامداران از خرید سهام این شرکت‌ها رشد قیمت در اکثر بخش‌ها مشاهده شد. فولاد مبارکه در این روز کاری با صف خرید سهام خود روبرو شد و فعالان این بخش از بازار بورس برای خرید سهام این شرکت در صف انتظار قرار گرفت. ارزش این سهم بار دیگر به 300 تومان رسید.

ذوب، فاسمین و فملی نیز نمونه دیگری از نمادهای فعال گروه فلزات اساسی بودند که هم‌پای بازار نوسانات مثبت خود را به ثبت رساندند.

در گروه کانه‌های فلزی نیز ارزش سهام تمام شرکت‌ها رشد کرد و تنها نماد کمنگنز در درصدهای منفی معاملات این روز خود را به ثبت رساند. کچاد، کگل و کروی نمونه ای از نمادهای سبز این گروه به شمار رفتند.

گروه محصولات شیمیایی نیز از دیگر گروه‌های بازار بود که مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفت و نمادهایی همچون فارس، زاگرس، تاپیکو و پارسان سبزپوش شدند.

نمادهای شاخص‌ساز فرابورس نیز به یاری نماگر این بازار آمدند و در پی مثبت شدن این نمادها، شاخص این بازار نیز 11 واحد رشد کرد و بر سکوی یک هزار و 96 واحد تکیه زد.

*اظهارنظرهای عجیب

در بازار ارز نیز تحرکات همانند روز قبل ادامه داشت و امروز، روز اظهارنظرهای جالب و غیرقابل پیش‌بینی دولتی‌ها در این حوزه بود. محمد باقر نوبخت، این بار از تکدر رئیس جمهوری و صحبت‌های قبلی خود به عنوان سخنگوی دولت حرفی به میان نیاورد اما با صحه گذاشتن بر عدم موفقیت دولت در کنترل نرخ ارز به برگزاری جلسات متعدد و به کارگیری سیاست های جدید اشاره کرد.

مسعود کرباسیان نیز نوک پیکان انتقادات را به سمت نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی گرفت و تاکید کرد که هیچ اتفاق اقتصادی خاصی در طی روزهای اخیر نیفتاده که به تعاقب آن نرخ ارز رشد کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اشاره به تصویب طرح دو فوریتی کنترل نرخ ارز از اعلام ضرب العجل به بانک مرکزی برای کنترل بازار خبر داد و با اعلام برگزاری جلسه مشترک مجلس و بانک مرکزی بیان داشت که  در صورت عدم حصول نتیجه مورد انتظار، مجلس طرح مذکور را به اجرا خواهد گذاشت.

*فروکش کردن تب سکه

سکه تمام بهار آزادی بار دیگر با افزایش قیمت روبرو شد و در پایان این روز کاری نیز گران‌تر از روز گذشته معامله شد. ارزش این بخش 20 هزار تومان افزایش یافت و به این ترتیب با نزدیک شدن به سقف 2 میلیون تومان از شدت این رشد کاسته شد.

برآیند نوسانات این روز سکه تمام بهار آزادی را به ارزش یک میلیون و 951 هزار تومان رساند و تقاضای این بخش بر عرضه غلبه کرد. نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی نیز به ترتیب 43 هزار تومان و 32 هزار تومان رشد کرد و به ترتیب بر قیمت های 956 هزار تومان و 623 هزار تومان تکیه زدند.

سکه گرمی نیز 10 هزار تومان رشد کرد و به ارزش 366 هزار تومان رسید. در این میان تغییرات قیمتی سکه طرح قدیم نیز 30 هزار تومان و در جهت مثبت ثبت شد. ارزش این بخش نیز در پایان معاملات این روز یک میلیون و 891 هزار تومان برآورد شد.

مثقال طلا دیگر بخش‌های بازار طلا بود که با افزایش قیمت روبرو شد و 18 هزار تومان نسبت به روز کاری قبل گران تر شد.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه    بیشتر