کد خبر : 73075تاریخ ثبت : 1396/2/3 11:06:20
به نقل از ایرنا

مصوبه کالای همراه ملوان اصلاح شد

مدیرکل گمرک گناوه گفت: مصوبه سال گذشته دولت در زمینه ساماندهی کالای همراه ملوان (ته لنجی) بتازگی اصلاح شده و بزودی ابلاغ و اجرایی می شود.

به گزارش گناوه24::منصور بازیار روز یکشنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: هم اکنون ترخیص کالای ملوانی در گمرک های این شهرستان براساس مصوبه نشست شورای تامین استان بوشهر در اسفندماه سال گذشته به روال پیش از مهرماه سال 1396 ادامه دارد و متوقف نشده است.
وی اضافه کرد: تخلیه تمامی شناورهایی که تا پایان فروردین ماه امسال وارد خور (آبره دریایی طبیعی) بندر شده و دارای محموله کالای همراه ملوان هستند انجام و پس از این مدت نیز براساس ابلاغ جدید اصلاحیه مصوبه ساماندهی کالای همراه ملوان که بزودی اعلام خواهد شد، صورت می گیرد.
وی اظهارکرد: در مصوبه سال گذشته دولت برای ساماندهی کالای همراه ملوان اصلاحاتی صورت گرفته و در آن شرایط خوبی پیش بینی شده است تا مردم نگرانی نداشته باشند.
براساس مصوبه نشست شورای تامین استان بوشهر در اسفندماه سال گذشته، اجرای مصوبه سال گذشته دولت در زمینه ساماندهی کالای همراه ملوان تا فروردین امسال به تعویق افتاد و شرایط ترخیص ته لنجی در بندرهای این استان به روال پیش از مهرماه سال گذشته انجام شد.
استاندار بوشهر نیز در نشست کمیسیون قاچاق کالا و ارز این استان در اواخر سال گذشته گفته بود، برای ساماندهی ترخیص کالای همراه ملوان و تامین مطالبات مردم ساحل نشین آیین‌نامه جدید کالای همراه ملوان تدوین و بزودی تعیین تکلیف می‌شود.
عبدالکریم گراوند افزود: در نشست تخصصی مسئولان استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان راهکارهای ترخیص کالای همراه ملوان بررسی و پس از ارسال نظر کارشناسی به مرکز تا پایان فروردین اقلام و نحوه ترخیص کالای همراه ملوان تعیین تکلیف خواهد شد.
هیات وزیران درجلسه 18/ 5/ 1396 به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن وتجارت و به استناد اصل یکصدوسی وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین‌نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از 500 تن و ساماندهی و نوسازی آن شناورها را در 18 ماده مصوب کرد.
این مصوبه با اعتراض ملوانان، صاحبان شناورهای باری و بازاریان بندرهای استان بوشهر روبرو شد طوریکه شناورها از تخلیه کالا برای مدت ها خودداری کردند و مغازه هایی که کالای ملوانی خرید و فروش می کردند به دلیل خالی شدن فروشگاه هایشان از کالای ملوانی اقدام به تعطیلی بازار در چند نوبت کردند.
به همین دلیل شورای تامین استان بوشهر در نشستی از مسئولان کشور خواستار تعویق اجرای مصوبه ساماندهی کالای همراه ملوان تا پایان فروردین ماه امسال و بازنگری و اصلاح این مصوبه شد که مورد موافقت قرار گرفت.
براساس ماده 7 این آیین نامه شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از500 تن (لنج تجاری) در صورت تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دادن ملوانان شاغل در آن شناور و برخوردار شدن آنان از مزایای بیمه تأمین اجتماعی از قبیل بازنشستگی، بیمه درمان، عیدی آخر سال و سایر موارد مربوط، مجاز هستند در هر سال برای هر شناور و هر ملوان حداکثر شش نوبت و در هر نوبت به ازای هر ملوان تا سقف 100 میلیون ریال از معافیت ملوانی مندرج در تبصره (3) ماده (1) این آیین‌نامه استفاده کنند.
براساس تبصره 2 ماده 7 این آیین نامه نیز معافیت‌های ملوانی برای شناورهای زیر 200 تن حداکثر 6 نفر، برای201 تا 350 تن حداکثر هفت نفر و برای 351 تا 500 تن حداکثر هشت نفر و در هر حال برای حداکثر 6 سفر در طول یکسال اعمال می‌ شود.
در مناطقی که تعداد سفر متداول شناورها بیش از 6سفر است سفرهای مازاد شناور مشمول معافیت نبوده و ترخیص کالا در هر حال مشمول مقررات صادرات و واردات کشور است.
بیش از 2 هزار شناور سفاری و باری در استان بوشهر فعالیت دارند که هرکدام از این لنج‌ها بین 6 تا 8 ملوان دارند و بیش از 12 هزار نفر بطور مستقیم در شناورها مشغول به کار هستند.
35 تا 40 هزار نفر نیز در بازار شهرهای ساحلی از طریق خرید و فروش کالای ته لنجی فعالیت می کنند که با این احتساب خانواده های ملوانان و بازاریان حدود 160 هزار نفر از جمعیت استان از طریق واردات کالای ته لنجی امرار معاش دارند.
شهرستان ساحلی گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد و شغل 80 درصد مردم آن به دریا وابسته است.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه    بیشتر