کد خبر : 73143تاریخ ثبت : 1396/8/27 10:58:29
به نقل ایرنا

آلودگی نفتی در سواحل گناوه جمع آوری شود

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری بوشهرگفت: باتوجه به بارندگی های روزهای اخیر و سرازیرشدن مواد نفتی از رودخانه های فصلی گناوه به سواحل خلیج فارس تمامی دستگاههای مرتبط استانی و مجموعه نفت در پایش و جمع آوری آن در اسرع وقت اقدام کنند.

به گزارش گناوه24::قاسم قائدی روز شنبه در جلسه فوق العاده مدیریت بحران شهرستان گناوه در فرمانداری بادستور کار بررسی آخرین وضعیت آلودگی نفتی افزود: باید تمامی امکانات و تجهیزات دستگاههای مرتبط از جمله بالگرد جهت شناسایی و جمع آوری حجم نقاط آلوده به موادنفتی در خلیج فارس بسیج و بکار گرفته شود.
وی بااشاره به اینکه طبق گزارش های ارایه شده در این نشست مواد نفتی جاری شده مسافت 20 کیلومتری از خشکی را طی و به دریا رسیده گفت: درصورتیکه کنترل و پیشگیری های لازم انجام می شد ضریب اثرگذاری آن کاهش و چنین اتفاقی بوقوع نمی پیوست.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری بوشهر اظهارداشت: انجام امور باید منطبق با واقعیات و حقیقت و براساس زبان تعامل و همدلی باشد تا نتیجه مثبتی حاصل شود.
وی افزود: محیط زیست و بندر و دریانوردی در خصوص جاری شدن نفت به ساحل از طریق بازدیدهای میدانی و مستندسازی موضوع را از مجاری قانونی پیگیری کنند.
قائدی خواستار استقرار نمایندگی نفت و گاز در شهرهای شمالی استان بوشهر شد گفت: نمایندگان نفت دراین نشست به این خواسته اهتمام جدی ورزند و در اولویت کارهای خود قرار دهند.
وی یادآورشد: باتوجه به اینکه سیستم بارشی جدیدی از سه شنبه هفته جاری وارد استان بوشهر می شود تمامی مدیریت بحران شهرستان ها در آمادگی کامل باشند .
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر هم گفت: آلودگی محیط زیست مسئله ای مهم و تشکیل این جلسه ضروری بود.
فرهاد قلی نژاد افزود: باتوجه به مشاهدات و کارشناسی ها علت آلودگی نفتی است که باید با شفافیت در کنترل و مهار آن اقدام شود.
وی اظهارداشت: لازمه اقدام فوری برای مهار و کنترل کانون و منشا آلودگی های نفتی وجود امکانات و تجهیزات است تا عمق فاجعه بیشتر نشود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر یادآورشد: برای جلوگیری از خسارت های ناشی از خطوط لوله نفت خطوط فرسوده باید شناسایی و بازسازی شود.
وی گفت: خسارت های واردشده موادنفتی به محیط زیست در منطقه گناوه درحال بررسی و برآورد است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر هم گفت: بمحض اطلاع ار آلودگی نفتی در گناوه این مدیریت ورود و باوجود اینکه امکانات و تجهیزات مختص حوادث دریایی است، بخاطر همکاری و ممانعت از ورود به خلیج فارس عملیات پاک سازی دره فصلی آغاز شد.
سیاوش ارجمند زاده افزود:باتوجه به شدت جریان آب های بارندگی در دره های فصلی ، مواد نفتی به ساحل سرازیر شده که برای پایش و جمع آوری برنامه ریزی های لازم انجام شده است.
وی گفت: برای کنترل و جمع آوری مواد نفتی امکانات و تجهیزات این مدیریت ناکافی است و باید مجموعه نفت در این زمینه همکاری و مشارکت کند.
مدیرکل بنادرودریانوردی استان بوشهر افزود: دراین ارتباط یک کشتی از بوشهر به گناوه عزیمت و بالگرد نیز برای پایش هوایی بکار گرفته خواهد شد تا بتوانیم حجم موجود آلودگی را در خلیج فارس مهار کنیم.
رئیس اچ اس ای شرکت بهره برداری نفت وگازگچساران هم گفت: بمحض گزارش آلودگی نفتی در دره های فصلی گناوه ، نیروهای عملیات شامل 14 گروه با بیش از 107 نفر تمام منطقه را در مجموع 57 بازدید انجام دادند و هیچگونه نشتی از خطوط لوله نفت و حوضچه ها رویت نشد.
شهرام قربانی افزود: دراین عملیات به رغم اینکه آتش سوزی در مخازن پترو امید آسیا به وقوع پیوسته بود، نیروهای عملیاتی وارد شدند و کلیه خطوط لوله نفتی در حوزه گلخاری و بینک بالادست رودخانه فصلی و گودال ها را در 48 ساعت گذشته که همراه با بارش باران بود بازدید و نشتی وجود نداشته است.
وی گفت: احتمال می رود نشتی نفت مربوط به تعمیرات قبلی در حوضچه ها باشد که بدلیل بارندگی ایجاد شده باشد اما نیروهای عملیاتی هیچگونه موردی رویت نکردند.
رئیس اچ اس ای شرکت بهره برداری نفت و گاز گجساران اظهارداشت: تصمیم گیری در ارتباط با استقرار نمایندگی و نیروی مجموعه نفت در منطقه شمال استان بوشهر در گناوه توسط این حوزه و مناطق نفتی امکان پذیر نیست و باید مسئولان این شهرستان مکاتبه از طریق وزارت نفت کنند.
معاون عمرانی فرمانداری گناوه هم گفت: بارندگی های روزهای اخیر که باعث جاری شدن آب همراه با نفت در رودخانه فصلی فخرآوری بخش مرکزی این شهرستان حجم وسیعی از اراضی را آلوده به نفت کرده است.
حسام منصوری مطلق افزود: باتوجه به اینکه بخش مهمی از خطوط لوله نفتی جنوب کشور در شهرستان گناوه مستقر است باید دفتر نمایندگی مستقل در این منطقه مستقر تا در زمان وقوع حوادث و هرگونه مشکلی بتوان دسترسی راحتی به مجموعه نفت داشته باشیم.

 

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه    بیشتر